המדריך המשפטי להקמת אפליקציה

בשנים האחרונות הפכו אפליקציות לענף יזמות מבוקש בקרב מפתחי תוכנה, ממציאים, אנשי הייטק, יזמים ואנשי עסקים. הביקוש קשור באפשרות לפתח אפליקציה חדשה במהירות ובהשקעה יחסית נמוכה, ולשווקה במהירות לקהל רחב של משתמשים. יתרה מכך, סיפורי ההצלחה הרבים של פיתוחי אפליקציות תרמו לפופולאריות של ענף יזמות זה. ואולם, יש לזכור כי הקמתה של אפליקציה מוצלחת ורווחית דורשת היערכות ותכנון נכון של המיזם ברבדים שונים, כאשר אחד ההיבטים היותר חשובים ביצירת אפליקציה חוקית ומוגנת קשור בפן המשפטי של המיזם. השלבים והנושאים לצד עצות להקמת אפליקציה מובאים במדריך זה על ידי עו”ד יריב קדם, המתמחה בכל הקשור לאפליקציות וסטארט אפים.

הגנה משפטית כבר בשלב הרעיון

הצעד המשפטי הראשון בהקמת אפליקציה עובר דרך פורמט זכויות יוצרים בינלאומי. צעד זה מעגן את קניינו הרוחני של היוצר, מגן עליו מפני הפרת זכויות וגם תורם לתדמיתו הרצינית של המיזם לשם גיוס הון ולשיווק האפליקציה. בשלב זה יש לבדוק אם האפליקציה זכאית לרישום כפטנט, הליך המאושר בישראל רק עבור אפליקציות או תוכנות מחשב המשפיעות באופן מוחשי על אופן פעילות המחשב, בין אם כשיפור או כחידוש. מאידך, בארה”ב קיימת גמישות רבה יותר ברישום אפליקציות כפטנטים.

טיפ נוסף: ללא פורמט זכויות יוצרים, הזכויות על האפליקציה לא יהיו של היזם בעל הרעיון אלא יועברו לידי נותני שירות וספקים שונים כמו מעצבי ומתכנתי האפליקציה.

היבטים משפטיים להקמת חברת סטארט אפ

לאחר קבלת פורמט זכויות יוצרים, ולפני הוצאה לפועל של מיזם אפליקציה כחברה מוסדרת ומוכרת, חשוב להצטייד גם בהסכמי סודיות ובהסכמי אי תחרות. על הסכמים אלו ונוספים (כמו הסכם פיתוח) יש להחתים כל גורם רלוונטי הבא בקשר עם המיזם, לרבות מפתחי תוכנה, מעצבים ואנשי שיווק. לאחר בחירת אנשי מקצוע למיזם יש לרשום אותו כחברה בע”מ, ולרשום את שמה ואת הלוגו שלה כסימן מסחרי. כמו כן, במידה ולחברה יש יותר ממייסד אחד מומלץ שכל מייסדי החברה יחתמו על הסכם מייסדים ו/או תקנון חברה. הסכמים אלו יגדירו ויסדירו את חלוקת התפקידים ומערכות היחסים בין המייסדים ובין צדדים שלישיים.

טיפ נוסף: את הסכם הסודיות ואי התחרות יש לנסח בהתאם למאפייני ההגנה של האפליקציה, בין אם מדובר בפורמט זכויות יוצרים בינלאומי או רישום של האפליקציה כפטנט.

הכנת הסכם השקעה

הסכם השקעה יש לנסח לאחר שגובשה תוכנית עסקית ונבחרו אפיקי ההשקעה עבורה. תכני ההסכם יוכתבו בהתאם להסכם המייסדים ותקנון החברה, ובהתאם למאפייני אפיקי גיוס ההון למיזם שמולם ייחתם הסכם ההשקעה.

לצאת לאוויר העולם

כאשר האפליקציה מוכנה ולפני שמוציאים אותה לאור, יש להגדיר בעזרת עו”ד את כל הסיכונים המשפטיים העומדים בפני המיזם. זאת בין היתר מבחינת הסכמי ביטוח, תנאי שימוש וטענות שונות של משתמשים כלפי יזמי ומפתחי האפליקציה.

טיפ אחרון: להליכים המשפטיים הכרוכים בהקמת אפליקציה חשוב לבחור בעו”ד שאפליקציות וחברות סטארט אפ הינן תחום התמחותו העיקרי, ושהינו בעל ידע וניסיון רב בנושאים אלו.

 

המדריך נכתב באדיבות יריב קדם – עורך דין לאפליקציות וסטארט אפים..