בינה עסקית – כלים שיעזרו לנו לקבל החלטות בצורה נכונה

אם היינו צריכים לנתח את תהליך קבלת החלטות כפי שהאדם נוהג לעשות אותו, אז אפשר לומר שהוא די פשוט, אנחנו יכולים להכיל כמות מידע ונתונים מסוימת, מוגבלת באופן יחסי, אנחנו משתמשים במידע זה אך לתוך התהליך אנחנו מכניסים אלמנטים נוספים, אמונות, קונספציות, זיכרונות, רגשות ועוד.

כאשר אנחנו משתמשים באלמנטים ממוחשבים, אלמנטים של בינה עסקית, אז אנחנו מנטרלים במובן מסוים את כל מה שאנחנו מכניסים בעצמנו אל התהליך ומצד שני, אנחנו גם נהנים באופן כזה או אחר, מאפשרות לקבל הרבה יותר מידע אמיתי. אנחנו יכולים להכניס אל תוך התהליך הרבה יותר נתונים ולעשות בהם שימוש בצורה הרבה יותר חכמה.

בינה עסקית היא דבר לא חדש, אך בעשרים שלושים שנה האחרונות היא צוברת תאוצה, בזכות פיתוח של כלים ותוכנות אשר מאפשרות לנו להשתמש במה שהיא מציעה בצורה הרבה יותר טובה ואפקטיבית. מן הסתם, הרעיון של תוכנות אלו, הוא לעזור לנו להפיק תועלת מרבית מהמידע שעומד לרשותנו, כך שנוכל לעבוד איתו בצורה חכמה ולקבל החלטות באופן יעיל.

כל ארגון, בוודאי ארגונים גדולים, משתמשים בכלים של בינה עסקית מתוך הבנה שבלעדיהם לא ניתן לקבל החלטות בצורה אחראית. אנחנו יכולים לקבל החלטות בעצמנו, על בסיס נתונים שעומדים לרשותנו כפי שאנחנו מנתחים אותם, הבעיה היא שתמיד יהיה בתהליך משהו חסר, הסיבה היא פשוטה, אנחנו לא יכולים להבין את כל הנתונים ביחד, אנחנו לא יכולים לדעת מה חשוב ומה לא, מה מועיל לתהליך ומה פחות ואפילו פוגע בו. תוכנות של בינה עסקית, מטרתן לעזור לנו לנקות רעשי רקע ולהתמקד בנתונים החשובים.

כל ארגון זקוק למערכות בינה עסקית

לכאורה, אנחנו מצפים רק מחברות גדולות או בינוניות להשתמש במערכות אלו, מהסיבה הפשוטה שמבחינה כלכלית זה לא בהכרח משתלם לחברות קטנות להשתמש במערכות אלו. סביר להניח שבעל מקצוע עצמאי, לא בהכרח זקוק לכך.

אך האמת היא, שכל ארגון וכל חברה, זקוקים למערכות אלו, מסיבה פשוטה, כך הם יכולים ליצור כלים אפקטיביים יותר לצורך תכנון קבלת החלטות, כך הם יכולים ליהנות מהרבה יותר דרכים ואפשרויות לקבלת החלטות בצורה מושכלת, מבלי לבזבז משאבים לחינם ומבלי להשאיר בצד מידע בעל משמעות או להשתמש במידע שאין לו משמעות.

חשוב לומר, מערכות בינה עסקית פועלות על בסיס קבוע, כריית מידע, קטלוג ומיון, תעדוף, ניתוח ויצירת דוחות שמאפשרים לנו לקבל הסבר מה בדיוק כולל המידע ומה לא. אנחנו יכולים לראות קצת סדרי עבודה שמתאימים לכל ארגון ולכל חברה, למעשה אנחנו רואים כאן דרך פעולה של כל אחד, אם היינו יכולים להשקיע זמן ולעבוד בצורה מסודרת ורציונאלית, כל הזמן.

מאחר ואנחנו לא תמיד יכולים לעשות זאת, בטח לא עם כמויות המידע שעומדות לפנינו, עלינו להשתמש במערכות בינה עסקית לשם כך.