טלפונים סלולריים – האם הם יחליפו בעתיד את המחשבים?

אין כמעט אדם בעולם המערבי שאין לו טלפון סלולארי ולמעשה לרוב האנשים יש טלפונים חכמים המשמשים כמעט כמחשבים לכל דבר. רבים שואלים את עצמם אם בעתיד הטלפונים הסלולאריים יחליפו את המחשבים באופן מוחלט, והתשובה על כך שנויה במחלוקת. בעוד רבים סבורים כי בעתיד כמעט ולא יהיה צורך במחשבים אישיים מכיוון שהכל יהיה בתוך הטלפון הסלולארי החכם, אחרים גורסים כי המחשבים לא ייעלמו כל כך מהר. עוד על הנושא המרתק הזה בכתבה הבאה.

היתרונות של טלפונים סלולאריים על פני מחשבים

כמעט לכולנו יש כיום סוג של מחשב נייד קטן בתוך הכיס… אין המדובר במחשב עוצמתי במיוחד, אך בעידן של האייפון והגלקסי (ושאר הטלפונים החכמים), עבור רבים זה בהחלט מספיק! טלפונים סלולריים איכותיים מאפשרים  לעשות כמעט הכל – לגלוש באינטרנט, להקשיב למוזיקה, לצלם, לצפות בסרטים, לשלוח מסרונים, לנהל שיחות ווידאו, לשלוח מיילים ואפילו לכתוב מסמכים קצרים – תוכלו להתרשם מהמבחר האדיר שמציע שוק זה כאן. בנוסף, לטלפונים סלולריים יש כניסות ויציאות מגוונות אשר באמצעותן ניתן לחבר את המכשירים לטלוויזיות ולטאבלטים למשל, וכמובן – יש גם את כל עולם האפליקציות. לטלפונים חכמים יש מסכי מגע מעולים אותם אין עדיין לרוב המחשבים, וכל זאת מבלי שהזכרנו את השימוש המקורי של הטלפון הסלולארי – קיום שיחות בטלפון. ובמילים אחרות – את כל הפעולות הבסיסיות שניתן לבצע במחשב האישי, ניתן כיום לבצע גם באמצעות הטלפון הסלולארי.

טאבלט

מצד שני, יש פעולות שניתן לבצע עם הטלפון – אך לא ניתן לבצע באמצעות המחשב (שיחות טלפון רגילות, שימוש במסך מגע ועוד). אז מדוע עדיין צריכים כיום את המחשבים האישיים? בשביל לבצע פעולות מורכבות יותר הדורשות מעבד חזק, בין היתר – כתיבה של מסמכים ארוכים, שימוש בתוכנות כגון אקסל, פאוור פוינט, פוטושופ וגם תוכנות חזקות יותר. המסך של המחשב הוא כמובן גדול יותר ולכן יותר נוח לעבודה משרדית יום יומית, אך עבור רבים – אין כל צורך בכך. השימוש באינטרנט הוא נוח מאוד במדיום הסלולארי, לא פחות מאשר במחשבים, וככל שהטכנולוגיות מתפתחות ומתקדמות, כך הצורך במחשב אישי גדול ומסורבל יורד והאפשרויות של הטלפונים הסלולאריים הופכות למגוונות יותר.

אז מה צופן העתיד?

טלפונים סלולריים הם ללא ספק ההווה של רובינו ובוודאי גם העתיד. נראה כי בשנים הקרובות, השימוש במכשיר הפלא הזה רק ילך ויגבר ורבים סבורים כי זה יהיה על חשבון שימוש במחשב האישי. גם הטאבלט תופס כבר נתח נכבד מהשוק וגורם אף הוא למחשבים האישיים לשגת מהמדפים לאט לאט. ככל שהטכנולוגיה תתקדם ויתאפשרו אופציות זמינות נוספות במכשירים הניידים (למשל שימוש בתוכנות כבדות יותר, מסכים גדולים יותר במשקל נמוך, אופציה נוחה לכתיבת מסמכים ארוכים ועוד), כך נראה ירידה הולכת וגדלה בשימוש במחשבים ניידים ובוודאי נייחים.

אך האם המחשבים ייעלמו לגמרי מהשוק? זוהי כבר תחזית לעתיד הרחוק יותר ונראה שתמיד יהיה אנשים שיעשו שימוש כלשהו במחשב, בין אם כ”כוח עזר” לטלפון הסלולארי או בין אם כמכשיר עיקרי. אך למרות הבודדים שעדיין יעשו שימוש במחשבים, הצפי הוא שרוב העולם המערבי ימשיך במעבר הסוחף לשימוש כמעט בלעדי במכשירים הניידים (וגם בטאבלטים). השאלה תוך כמה זמן זה יקרה היא קשה יותר לניבוי. יש הטוענים שתוך שנים בודדות בלבד ואילו אחרים טוענים שזה ייקח עוד עשור או שני עשורים. למידע נוסף על אודות מכשירים ניידים פופולאריים ניתן להיכנס לדף זה.

לסיכום, חשוב לציין כי המהפכה מתרחשת כבר היום, במיוחד בכל הנוגע למחשבים שהם גם טאבלטים עם מסכי מגע. זהו דור חדש של מחשבים ניידים פופולאריים וכל הסימנים מראים כי בעתיד המחשב הנייד והטלפון הסלולארי יתמזגו אף הם לכדי מכשיר אחד איכותי. מכשיר שישמש כמשרד לכל דבר, ויענה על הרוב המכריע של הצרכים של המשתמשים במחשבים בבית, בלימודים, בעבודה ובשעות הפנאי!

.