הכל אודות מסכי מחשב

עולם המחשבים הוא עולם מגוון ועצום שיש בו אין ספור תתי תחומים. על מנת לרכוש מחשב צריכים להבין בחומרה, בתוכנה, בסוגי מסכים, בסוגי מעבדים ועוד ועוד… אפשר כמובן להתייעץ עם אנשי מקצוע, אנשי מכירות ושאר אנשים המבינים בתחום, אך כדאי גם שלכל מי שרוכש מחשב חדש, יהיה גם מושג כללי אשר יסייע לו לבצע בחירה נבונה. בכתבה זו נפרט על אודות התחום ההולך ומתפתח של מסכי מחשב.

באילו פרמטרים יש להתחשב כאשר רוכשים מסך מחשב?

כאשר רוכשים מסך מחשב, יש לקחת בחשבון פרמטרים רבים ומגוונים. צריך להחליט בכל הנוגע לסוג של המסך (מסך LCD, מסך LED, מסךOLED  ועוד), גודל המסך (רוב המסכים הם בגודל של 19-26 אינצ’ אך יש כמובן גם מסכים קטנים וגדולים יותר), צורת המסך (מסך רחב או מסך רגיל), הרזולוציה של המסך, רמות הניגודיות האפשריות, רמת הבהירות, הכפתורים שיש על המסך, כניסות ויציאות שיש מהמסך וזוהי רשימה חלקית בלבד. מכל אלה כמובן נגזר גם המחיר של המסך. ניתן לרכוש כיום מסכים בכמה מאות שקלים (המסכים הפשוטים ביותר) ויש כמובן גם מסכים במחירים גבוהים הרבה יותר (מסכי תלת מימד למשל). המדובר בעולם ומלואו ועל מנת לרכוש מסך כדאי מאוד להתייעץ עם מומחים בתחום.

אז כיצד מחליטים?

כאשר מחליטים לרכוש מסך מחשב, כדאי מאוד לקבוע את התקציב עוד לפני שמתחילים בחיפושים. אם קבעתם תקציב של עד 1000 שקלים, תהיו מוגבלים למסכים סטנדרטיים בדרך כלל, אך אם יש לכם תקציב גבוה יותר, תוכלו ללכת על מסכים משוכללים יותר. מסך רגיל של 19 אינצ’ עולה מין הסתם פחות ממסך תלת מימד של 27 אינצ’ FULL HD. לאחר שקבעתם את התקציב יש לקבל כמה החלטות חשובות בהתאם לאופן השימוש במחשב והצרכים שלכם. רוב מסכי המחשב הם בגדלים סטנדרטיים של 19-24 אינצ’ אך אם יש לכם צורך במסך גדול יותר עליכם לדעת זאת מראש. לאחר שמחליטים איזה גודל של מסך מחפשים (בהתאם לגודל חדר העבודה, לשימושים הצפויים למסך ועוד) חשוב להחליט לגבי שאר הפרמטרים. למשל – האם חשוב לכם שלמסך תהיה רזולוציה גבוהה במיוחד? האם אתם מתכננים לצפות בסרטים על גבי מסך זה ואתם צריכים מסך עם רזולוציית FULL HD? יש להחליט כמובן גם לגבי סוג המסך – האם מספיק לכם מסך רגיל או שאתם מעדיפים מסך LED  או מסך LCD? מסכי מחשב הם כיום ברמה גבוהה מאוד, לעיתים אפילו לא פחות מאשר מסכי טלוויזיה וחשוב לזכור זאת. יש להחליט גם אם אתם מעוניינים במסך רחב (widescreen). אם אתם אכן מתכוונים לצפות בסרטים באמצעות המסך כדאי לכם ללכת על מסך רחב 16:9 המתאים לצפייה בסרטים, משחקי ספורט ועוד. מסכים עם תצוגה של 4:3 הם כיום פחות פופולאריים אך עדיין קיימים בשוק. מומלץ כמובן גם להשקיע בכרטיס מסך איכותי המשפיע באופן ישיר על איכות התצוגה במחשב. נושאים נוספים שיש לקבל החלטה לגביהם הם: יחסי הניגודיות של המסך, סוגי הכפתורים שיהיו על גבי המסך, הכניסות והיציאות למסך (למשל HMDI,USB  ועוד), זוויות צפייה, ציפוי נגד השתקפות, בהירות, זמן תגובה, קוראי כרטיסים, פאנל המסך ועוד.

לסיכום, בחירת מסך מחשב היא מסובכת יותר ממה שנראה בתחילה וחשוב מאוד להתייעץ עם אנשי מקצוע איכותיים המבינים בתחום. חשוב להתעקש על הצרכים שלכם ולא לוותר על נושאים החשובים לכם (במסגרת התקציב שלכם). וכמובן – מומלץ לבחור מסך שתקבלו עליו אחריות לכמה שיותר שנים ובמחיר כמה שיותר תחרותי.

.