מה עדיף לקנות – מחשב נייד או טאבלט?

רוב האנשים שקונים מחשבים כיום מתלבטים בין קניית מחשב נייד לבין קניית טאבלט. מעטים הם האנשים שקונים מחשבים נייחים (אם כי עדיין יש כאלה), והשוק כולו מתמקד כיום במחשבים ניידים (בכל מיני גדלים) ובטאבלטים. כמובן שיש הבדלים משמעותיים בין מחשב נייד לבין טאבלט וחשוב להבין זאת. לכל מכשיר יש את היתרונות והחסרונות שלו וצריך לבחור בהתאם לצרכים של המשתמש. בכתבה זו נפרט על אודות נושא חשוב זה וננסה לסייע לכם להחליט מה מתאים לכם יותר – מחשב נייד או טאבלט.

מי צריך טאבלט ומי מחשב נייד?

מחשב נייד יכול לשמש כיום כמשרד לכל דבר והמחשבים האיכותיים במיוחד הם בעלי מעבד חזק, זיכרון רב, דיסק קשיח עם מקום רב, כרטיס מסך איכותי וגם כמובן כל היציאות והכניסות הדרושים כיום (USB, HDMI  ועוד). המחשב הנייד של היום למעשה מחליף את המחשב הנייח של פעם וניתן לעשות בו כל דבר – להשתמש בתוכנות כבדות (לצרכי עיצוב, הנהלת חשבונות, עריכה, משחקים כבדים ועוד), לצפות בסרטים, לגלוש באינטרנט, לכתוב מסמכים, להשתמש בקבצי אקסל ועוד. ניתן כיום להתחבר לאינטרנט ולהפוך את המחשב הנייד למשרד שיכול לפעול מכל מקום (מהמרפסת בבית, מבית קפה, מחוף הים וכו’). לכן, אם הצורך שלכם הוא מחשב שישמש אתכם לעבודה, ללימודים או לכל שימוש אחר הדורש מעבד חזר והארד דיסק גדול – אתם זקוקים למחשב נייד.

לעומת זאת, הטאבלט הוא קטן יותר (אם כי יש מחשבים ניידים בגודל של טאבלט), קל יותר, פשוט יותר ויש לו כמובן גם מסך מגע (לרוב המחשבים הניידים אין מסך שכזה). רוב האנשים המשתמשים בטאבלטים, עושים זאת בעיקר לצרכי גלישה באינטרנט, שמיעת מוזיקה, צפייה בסרטים ובדיקת מיילים. יש טאבלטים שניתן גם לכתוב עליהם מסמכי וורד, אך לא הרבה מעבר לכך. נוח יותר לכתוב מסמכים במחשב נייד מאשר בטאבלט, ולכן הטאבלט נועד לשימוש שהוא יותר לשעות הפנאי ופחות ללימודים ועבודה. לטאבלטים יש בדרך כלל מקלדת וירטואלית ולא חיצונית (אם כי ניתן לחבר כמעט לכל טאבלט מקלדת רגילה), ולכן מכשיר זה פחות מתאים ללימודים ולעבודה.

חשוב לזכור, כי על מנת לבצע עבודה איכותית לאורך תקופה ארוכה, המחשב הנייד הוא נוח יותר כמעט מכל הבחינות, אך אם רוצים רק לגלוש בכיף ולצפות בסרטים, הטאבלט הוא מושלם בשל גודלו, משקלו ומסך המגע שלו. כמובן שכל מי שרוכש טאבלט או מחשב נייד צריך לעשות סקר שוק ולבחור את המכשיר המתאים לו ביותר מבחינת המפרט והמחיר. מחשב נייד asus למשל נחשב לאיכותי במיוחד ויש בו יתרונות רבים כמו שתוכלו לראות כאן – המחשבים של asus הם מגוונים מאוד ומגיעים במבחר דגמים, גדלים ודיסקים קשיחים. ניתן כיום לרכוש דגם של מחשב שיש לו מסך של 15 אינצ’, דיסק קשיח של 500GB, זיכרון 4 ג’יגה ולזכות בשלוש שנות אחריות, שזה יתרון משמעותי. גם כאשר בוחרים טאבלט של חברה מסוימת, חשוב לחפש טאבלט שיתאים לצרכים שלכם. מידע נוסף על אודות נושא זה נמצא למצוא באתר זה.

מספר הבדלים נוספים בין טאבלטים לבין מחשבים ניידים

יתרון נוסף של הטאבלט הוא שרוב הפעולות הנעשות בו הן אינטראקטיביות בזכות מסך המגע. לטאבלטים רבים כיום יש גם חיבורי USB  ואפילו חיבור HDMI, ולכן ניתן להעביר אליהם קבצים בקלות ולחבר אותם למסכים חיצוניים. אמנם מהירות המעבד של טאבלט רגיל היא נמוכה יותר מאשר של מחשב נייד, אך עבור רוב האנשים מהירות ועוצמה זו בהחלט מספיקים. לגבי איכות הצפייה – גם במחשבים ניידים וגם בטאבלטים איכות הצפייה היא כיום ברמה גבוהה מאוד, אם כי לטאבלטים יש לא פעם מסכיLCD  ובקרב מחשבים ניידים מסך מסוג זה הוא פחות נפוץ.

אז כיצד מחליטים? בהתאם לצרכים ולתקציב. יש כיום בשוק טאבלטים זולים מאוד (בכמה מאות שקלים) ויש גם טאבלטים יקרים הרבה יותר. המחשבים הניידים הם לרוב יקרים יותר אך ניתן להשתמש בהם כבממחשים לכל דבר בניגוד לטאבלטים. ואם אתם רוצים – אפשר גם לשלב. יש כיום בשוק מוצרים המשלבים בין שני המכשירים הללו ומהווים גם מחשב נייד וגם טאבלט!

.