פיתוח אפליקציות לאנדרואיד מול פיתוח אפליקציות אחרות

הפיתוח המהיר בעולם הטלפונים הסלולאריים החכמים דוגמת אייפון, גלאקסי וכד’, גורר אחריו פיתוחים מהירים לא פחות בתחומים קשורים. כך, ניתן להצביע על עלייה מהירה ומקיפה בתחום פיתוח האפליקציות לסמארטפונים. למרות שעומדות כיום לרשותם של המפתחים והמתכנתים פלטפורמות רבות ושונות לפיתוח אפליקציות לסלולארי, רובם המכריע בוחר מבין שתי האופציות העיקריות בשוק – פלטפורמת האנדרואיד (Android OS) מבית גוגל, ופלטפורמת iOS 4 של אפל. במאמר הבא נסקור את ההבדלים העיקריים בין שתי פלטפורמות אלו ואת הייחודיות של פלטפורמת האנדרואיד, מנקודת המבט של המתכנתים והמפתחים.

שפת התכנות – אחד ההבדלים העיקריים המושכים מתכנתים ומפתחי אפליקציות רבים לכיוון של פיתוח אפליקציות לאנדרואיד. פלטפורמה זו עושה שימוש בעיקר בשפת בתכנות ג’אווה (Java). זוהי שפת התכנות הנפוצה ביותר כיום בקרב מפתחי אפליקציות, והופכת את התחום של פיתוח אפליקציות לאנדרואיד לזמין, נגיש ופשוט יותר. לעומת זאת, הפלטפורמה המקבילה של אפל עושה שימוש בעיקר בשפת תכנות C, אשר הינה נגישה בעיקר למתכנתים אשר כבר מכירים ועובדים בשפת C או .C++

כלים לפיתוח אפליקציות – גם מבחינת הכלים בהם ניתן לעשות שימוש על מנת לפתח אפליקציות, אנדרואיד נוקטת בגישה פתוחה וחופשית יותר, המקלה כמובן על המפתחים והמתכנתים, והופכת את הפלטפורמה שלה למעניינת ובעלת פוטנציאל גדול יותר לטווח הרחוק. מפתחי אפליקציות עבור אנדרואיד יכולים כיום לעשות שימוש במספר רב של כלים טכניים, גם כאלו של חברות אחרות (ולא רק של חברות הקשורות ישירות לגוגל). כך, זוכים המתכנתים בחופש פעולה גדול יותר, ויכולים לפתח אפליקציות מורכבות ומעניינות יותר.

הפלטפורמה של אפל, לעומת זאת, נוקטת בגישה מחמירה יותר, ומאפשרת שימוש במספר מוגבל של כלים טכניים. כמובן שבסופו של דבר גישה זו צפויה לפגוע ביכולת וכושר היצירה של המפתחים.

פלטפורמה לבדיקת האפליקציות – אנדרואיד מציעה למפתחיה סביבה מצוינת לבדיקה ובחינה של האפליקציות. קיימים כלי בדיקה רבים המאורגנים באינדקס מסודר ונוח לעבודה. זה מאפשר למפתחים לבדוק את האפליקציות שלהם לעומק שוב ושוב, ולהסיר באגים שונים בטרם שחרור האפליקציה לשוק. פלטפורמת הבדיקה של אפל, לעומת זאת, הינה בסיסית הרבה יותר, פחות נוחה ומציעה פחות למפתחים. זה מקשה כמובן על הפועלים בתחום לפתח ולשפר את האפליקציות שלהם.

אישור אפליקציות – בעוד אישור האפליקציה עבור אנדרואיד הינה תהליך פשוט, קל ומהיר יחסית, במקרה של הפלטפורמות המתחרות (ובעיקר זו של אפל), מדובר בתהליך ארוך ומסורבל. אישור אפליקציה בחנות האפליקציות של אפל (ה app store) לוקח כשלושה עד ארבעה שבועות, בנוסף להגבלות החמורות השונות המוטלות על המפתחים.

תשלום – הן במקרה של פלטפורמת האנדרואיד והן במקרה של הפלטפורמה של אפל, יכולים מפתחי האפליקציה לגרוף כשבעים אחוזים מפדיון ההכנסות של מכירת האפליקציה שלהם. ההבדלים העיקריים הם כי במקרה של אפל נדרש המפתח לשלם דמי חברות שנתיים בגובה 99 דולרים, בעוד במקרה של אנדרואיד נגבה תשלום חד פעמי בגובה 25 דולרים, וכי מפתחי אפליקציות עבור אנדרואיד יכולים להציג ולנסות למכור את האפליקציה שלהם גם בשווקים אחרים.

לסיכום, לכל פלטפורמה לפיתוח אפליקציות יתרונות וחסרונות משלה. עם זאת, נראה כי מנקודת מבטם של מפתחי אפליקציות, אנדרואיד מציעה תנאים טובים ואטרקטיביים, במיוחד יחסית למתחרה העיקרית שלה – פלטפורמת הפיתוח של אפל..

השאר תגובה